О заштити финансијских трансакција и плаћања путем Интернета
Како би се заштитили поверљиви подаци које сте унели на Web локацијама банака и система за плаћање (као што су бројеви платних картица и лозинке Интернет банкарства), као и да би се спречио покушај крађе средстава док обављате Интернет плаћања, Kaspersky апликација вас пита да отворите такве Web локације у Заштићеном прегледачу. Уколико одаберете опцију да се отвори Web локација без Заштићеног прегледача, Kaspersky апликација не тражи од вас да отворите ту Web локацију у Заштићеном прегледачу наредних 50 минута.
Заштићени прегледач је посебан прегледач који је направљен да заштити ваше податке када приступате Web локацији своје банке или система за плаћање. Заштићени прегледач се покреће као изоловано окружење како би спречио друге апликације да уметну свој кôд у процес Заштићеног прегледача. Kaspersky апликација прави посебне профиле за Mozilla Firefox и Google Chrome прегледаче како би спречила да додаци трећих лица утичу на рад Заштићеног прегледача. Апликација не утиче на ваше податке које прегледач може да сачува у профилима који су направљени за њих.
Након што први пут отворите Заштићени прегледач, од вас ће бити затражено да копирате податке, поставке и додатке из главног прегледача. Након завршетка миграције података, Kaspersky неће синхронизовати ваш главни прегледач нити Заштићени прегледач. То значи, на пример, да ће подаци избрисани из вашег главног прегледача остати у Заштићеном прегледачу. У овом случају, морате предузети кораке како бисте избрисали исте податке из Заштићеног прегледача.
Уколико користите Microsoft Edge на основи Chromium-а, Google Chrome, Mozilla Firefox или Internet Explorer, Заштићени прегледач се отвара у новом прозору.
Апликација користи Kaspersky Protection проширење како би пружила бројне функције Заштићеног прегледача.
Прегледачи који не испуњавају софтверске захтеве не могу да раде у режиму Заштићен прегледач. Уместо таквих прегледача, у режиму Заштићени прегледач покреће се или Microsoft Edge на основи Chromium-а или други прегледач који је конфигурисан у поставкама апликације.
Заштићени прегледач није могуће покренути у следећим ситуацијама:
- Поље Омогући самоодбрану није обележено у прозору Поставке самоодбране, у одељку Поставке безбедности → Самоодбрана.
- Javascript је онемогућена у прегледачу.
Покретање Заштићеног прегледача у Yandex прегледачу
Kaspersky апликација подржава обезбеђивање финансијских трансакција које се одвијају у Yandex прегледачу, уз одређена ограничења. Како бисте покренули Заштићени прегледач, апликација умеће посебну скрипту у Web страницу (и саобраћај). Kaspersky Protection проширење није доступно. Компоненте Приватно прегледање и Заштита од реклама раде али не могу да се конфигуришу из Yandex прегледача.
Могућности Заштићеног прегледача
У режиму Заштићени прегледач, апликација пружа заштиту од следећих типова претњи:
- Непоузданих модула. Апликација покреће проверу непоузданих модула сваки пут када посетите Web локацију банке или система за плаћање.
- Скривених процеса. Апликација анализира да ли постоје скривени процеси приликом покретања Заштићеног прегледача.
- Неисправних сертификата на Web локацијама банака или система за плаћање. Апликација проверава сертификате када посетите Web локацију банке или система за плаћање. Ова провера се врши у бази података компромитованих сертификата.
Статус Заштићеног прегледача
Када отворите Web локацију у Заштићеном прегледачу, појављује се оквир по ивици прозора прегледача. Боја оквира одражава статус заштите.
Оквир прозора прегледача може да приказује следеће боје:
- Зелени оквир. Сигнализира да су све провере успешно обављене. Можете да наставите са употребом Заштићеног прегледача.
- Жути оквир. Сигнализира да су приликом провере откривени безбедносни проблеми које је потребно отклонити.
Апликација можете да открије следеће претње и безбедносне проблеме:
- Непоуздани модул. Потребна је анализа и дезинфекција рачунара.
- Скривени процес. Потребна је анализа и дезинфекција рачунара.
- Неисправан сертификат на Web локацији банке или система за плаћање.
Уколико не отклоните откривене претње, не може бити загарантована безбедност на Web локацији банке или система за плаћање током повезане сесије. Догађаји који садрже покретање и употребу Заштићеног прегледача са смањеном заштитом снимају се у Windows дневник догађаја.
О заштити од прављења снимка екрана
Kaspersky апликација спречава шпијунски софтвер да неовлашћено направи снимак екрана како бисте заштитили своје податке док претражујете заштићене Web локације. Подразумевано је омогућена заштита од прављења снимка екрана. Заштита од прављења слика екрана је у функцији и када је хардверска виртуелизација онемогућена.
О заштити података из оставе
Kaspersky апликација блокира неовлашћен приступ апликацијама из оставе док вршите плаћања на Интернету, како би спречила крађу података. Такво блокирање је активно само уколико непоуздане апликације покушају да неовлашћено приступе остави. Уколико ручно копирате податке из прозора апликације у други прозор апликације (на пример, из Бележнице у прозор другог програма за обраду текста), приступ остави је дозвољен.
Заштита оставе није покренута уколико је хардверска виртуелизација онемогућена на вашем рачунару.
Уколико се Заштићени прегледач покрене на Microsoft Windows 10 оперативном систему, Kaspersky апликација блокираће интеракцију универзалних Windows апликација са оставом.